Kurt Cobains svenska gitarr säljs på auktion

Kurt Cobains svensk-tillverkade gitarr auktioneras ut för välgörenhet – men den lär inte bli billig.

Jakob Adolfsson  |  Publicerad 2017-02-14 16:10  |  Lästid: < 1 minuter
7680d0a0-70b0-48a5-9d72-af9b76abe797-large16x9_kurtcobainhagstrom12
Auktionen för gitarren startar 16 februari och slutar den 26.

Kurt Cobain, sångaren i Nirvana, 90-talets ofrivilliga frälsare skulle ha fyllt 50 den 20 februari i år.

För att fira den bortgångne musikerns födelsedag, startar en auktion den 16 februari som pågår under de följande tio dagarna. Föremålet är en av Cobains använda gitarrer. Närmare bestämt hans Hagström Blue Sparkle DeLuxe.

Gitarren kommer finnas tillgänglig på Ebay for Charity. En andel av pengarna kommer gå till Transition Projects.

Organisationen finns i staden Portland i den amerikanska delstaten Oregon och strävar efter att hjälpa hemlösa veteraner och familjer.

Hagström är en svensk instrumenttillverkare. Elgitarrmodellen DeLuxe var företagets första elgitarrmodell, lanserad 1958, inspirerad av konkurrenten Gibsons klassiska Les Paul-modell.

Den färgsprakande celluloidbeklädning, på bilden längst upp i artikeln, är en del av Hagströms unika gitarr design . Färgen hade tidigare använts för att täcka de dragspel som företaget redan tillverkade och ledde till att deras gitarrer kom att kallas glittergitarrerna i folkmun.

Om du är intresserad av att läsa mer om gitarrföretaget, finns en bok om de världsberömda gitarrerna från Älvdalen.

Detta är inte första gången som något som tillhört Cobain gått upp på auktion. Hans kofta från när han spelade MTV:s Unplugged-scen 1993 gick för drygt 1 224 038 kronor.

Med andra ord kan vi nog vänta oss en rejäl prislapp innan gitarren fått en ny ägare.

Här intervjuas Nirvana i Stockholm 1992

Se även, 6 ljuvliga ögonblick i Prince karriär – snart kommer han till Spotify.

Dela på Facebook
Tweeta
Uppdaterad 2023-09-13 09:28