Kort efter att Love is Blind gått i mål är det nu dags för en annan svensk realityserie med kärlekstema. Nu har alla deltagare i årets upplaga av Gift vid första ögonkastet presenterats tillsammans med ett premiärdatum.
Årets säsong bjuder på en nyrekrytering, i form av Suzann Larsdotter, specialist i klinisk sexologi, som debuterar som expert. Hon har tillsammans med välkända namnen psykologen och psykoterapeuten Maria Farm och psykologerna Fredric Bohm och Hana Jamali matchat fyra par som under programserien gifter sig vid sina allra första möten.
Därefter följer tittarna hur paren utvecklar sina äktenskap för att efter fem veckor besluta sig för om de vill förbli gifta eller skilja sig.
I samband med premiären drar också det hemskt trevliga Gift vid första ögonkastet Eftersnacket igång, lyckligtvis fortsatt i ledning av Helle Schunnesson som denna gång får sällskap av Amie Bramme Sey och nytillskotten komikerna Daniel Sanchez och Emma Melin.
Alla deltagare i Gift vid första ögonkastet 2025
Denise, 35, Senior redovisningsekonom, Stockholm

“Det är fint när en kille är en riktig gentleman så jag känner mig omhändertagen.”
Alexander, 32, Group Business Controller, Stockholm

“Det vore kul om min fru också har lite sportintresse.”
Jannika, 33, Teckenspråkig kommunvägledare, Örebro

“Nej, det är ju ingen som vill ha mig.”
Sam, 36, Läkare, Göteborg

“Jag borde sluta träffa tjejer som jag själv gillar och bara släppa kontrollen.”
Ebba, 28, Brandingenjör, Södertälje

“Konstig dealbreaker kanske men jag tror inte jag hade kunnat leva med någon som är nykterist.”
Pontus, 28, Bartender, Norrköping

“Ett liv, ett lag och tjejer som gillar Guiness.”
Dennis, 34, IT-tekniker, Malmö

“Det jag behöver från en partner är gränslös kärlek.”
Amanda, 31, Chefsjurist, Stockholm

“Det sexigaste som finns är att någon tror på en.”
Säsong 12 av Gift vid första ögonkastet sänds på SVT Play och i SVT 1 på måndagar med start 14 april. Första avsnittet har smygpremiär på SVT Play redan fredagen den 11 april.