2009 års Pirellikalender, den 36:e i ordningen, är fotograferad av amerikanen Peter Beard i Botswana.
Beard, född 1938, är lika känd för sitt jet set-liv på Studio 54 på 1970-talet tillsammans med Andy Warhol, Truman Capote och Francis Bacon, som för sitt naturfotograferande i Kenya under tre decennier.
(Ni som läser denna blogg vet att Acnes designer Jonny Johansson hade just Peter Beard som inspirationskälla för höstens herrkollektion, mixen mellan nattklubb på Manhattan och safari i Afrika.)
I dag visade Peter Beard upp den nya Pirellikalendern för ett stort mediauppbåd på en lyxhotell vid Brandenburger Tor.
Närvarande var även de medverkande fotomodellerna MariaCarla Boscono, Emanuela de Paula, Rianne Ten Haken och Kemp Muhl (Sean Lennons flickvän).
Mer om denna kalenders spektakulära bilder i nr 1/2009 av Café.

Fotografen Peter Beard och modellen Kemp Muhl presenterade 2009-års Pirellikalender i Berlin tidigare i dag.

Isabelli Fontana medverkar också i kalendern. Det gör även Daria Verbowy, Lara Stone och Malgosia.

Pressuppbådet kring Pirellikalendern är stort. Hundratals journalister från hela världen är på plats i Berlin.

Emanuela de Paula, Kemp Muhl och Rianne Ten Haaken.

Mariacarla och Peter Beard.

På Pirelli-launch vid Brandenburger Tor.