Det har hunnit gå hela 25 år sedan Microsoft lanserade sin allra första Xbox – och därmed trädde in i det mest intressanta konsolkrig vi haft. Vi pratar förstås om det mellan Xboxen, Playstation 2 och Gamecube.
För att fira detta lanserar nu leksaksjätten Mattel en byggsats i skala 1:1 som föreställer denna svartgröna best med tillhörande handkontroll. Självklart har man valt den omskrivna modellen för oss med lite större händer – The Duke.


Byggsatsen består av hela 3509 bitar och kommer dessutom med klassiska scener från spelen Halo: Combat Evolved, The Elder Scrolls III: Morrowind samt Psychonauts. Dessutom är den färdiga Xbox-modellen utrustad med diverse ljud- och ljuseffekter som blinkar till den nyblivna 25-åringens gamingarv.
Byggsatsen finns ute nu till ett pris av cirka 3000 kronor.
Läs även: