Hoppa till innehåll

Den totala popkulturella förvirringen

Bilden är borttagen

Jag: (Läser sportnyheterna) Åh fan. Så det blev så alltså. Det här kan aldrig sluta väl. Min fru: Vad snackar du om? Jag: Va? Åh…alltså…Roy fick silkessnöret från Pool. Min fru: Pratar vi om World of Warcraft nu igen? Jag: Nej…alltså. Roy Hodgson, som var manager för Liverpool, fotbollslaget. Han fick sparken idag. Min fru: … Continued

Jag: (Läser sportnyheterna) Åh fan. Så det blev så alltså. Det här kan aldrig sluta väl.

Min fru: Vad snackar du om?

Jag: Va? Åh…alltså…Roy fick silkessnöret från Pool.

Min fru: Pratar vi om World of Warcraft nu igen?

Jag: Nej…alltså. Roy Hodgson, som var manager för Liverpool, fotbollslaget. Han fick sparken idag.

Min fru: Och vi bryr oss om det?

Jag: Ja. För de har gett Kenny Dalglish jobbet istället, och vad fan handlar det om?

(Tystnad)

Min fru: Kommer det här någonstans, någon gång, mynna ut i ord som en vanlig människa kan sätta ihop och göra en begriplig mening av?

(Tystnad)

Jag: Det här är typ som om de skulle ta bort Gabrielles karaktär i Desperate Housewives och ersätta henne genom att återuppliva Edie!

(Tystnad)

Jag: Nej! Vet du vad det är? Det är som om vi skulle ersätta Erik Hamrén med Tommy Svensson! Folk kommer snacka om att det kan bli samma effekt som när Harry Redknapp tog över Tottenham, men det är fan inte ens nära. Det här kommer snarare få effekten av när de bytte ut Katie Holmes i första Batman-filmen mot den där jävla Jake Gyllenhaals jävla syrra och försökte låtsas som att det inte skulle spela någon roll! Det här är som…är som…det är som om Metallica skulle sparka Robert Trujillo och ringa Dave Mustaine och fråga om han hade något särskilt för sig i helgen!

(Längre tystnad)

Jag: Det är för fan som om Johnny Depp skulle ha en kris med Vanessa Paradis och bestämma sig för att den bästa lösningen på det är att börja dejta Winona Ryder igen!

(Ännu längre tystnad)

Min fru: Kommer du blogga om den här konversationen?

Jag: Va? Nej, det tror jag inte. Varför skulle jag det?

Min fru: Det borde du inte. Det kommer nämligen i så fall bli ett blogginlägg där exakt 100% av läsarna, oavsett vilka de är, inte fattar ett dugg av åtminstone 50% av vad i helsike du snackar om. Och det kommer få dig att framstå som en dåre.

(Tystnad)

Jag: Min popkulturella referensram har börjat bli rätt skev på sistone va?

Min fru: (Håller upp händerna i en urskuldande gest) Helt ärligt så lyssnar jag inte så jättemycket på vad du säger, så jag är nog fel person att fråga.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.