Hoppa till innehåll

Ett äktenskap. I sammanfattning.

Bilden är borttagen

Valfri dag i veckan. På valfri plats i lägenheten. Fru stiger in i valfritt rum. Tittar på mig. Min fru: Men varför har du gjort så här? Jag: Jag gör alltid så här. Min fru: Men det är ju fel. Jag: Det som är f-e-l är väl att DU efter fem års förhållande fortfarande blir … Continued

Valfri dag i veckan. På valfri plats i lägenheten. Fru stiger in i valfritt rum. Tittar på mig.

Min fru: Men varför har du gjort så här?

Jag: Jag gör alltid så här.

Min fru: Men det är ju fel.

Jag: Det som är f-e-l är väl att DU efter fem års förhållande fortfarande blir överraskad av att jag gör något som du tycker är fel!!!

Min fru: Det som är f-e-l är väl att DU efter fem års förhållande fortfarande blir överraskad av att jag blir överraskad av att du aldrig slutar göra fel!!!

(Tystnad)

Jag: Jag medger att du har en poäng där.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.