Hoppa till innehåll

från copacabana till prinsen

Bilden är borttagen

Under mina tio år på Café har jag varit med om många fantastiska resor, men ingenting slår de tre fotoproduktionerna vi gjort i Rio de Janeiro, världens vackraste stad (åk dit!). Att Rioresorna blivit oförglömliga upplevelser är mycket tack vare damen på bilden här nedan. Rachel Korman, som är född i Rio (carioca kallas de … Continued

Under mina tio år på Café har jag varit med om många fantastiska resor, men ingenting slår de tre fotoproduktionerna vi gjort i Rio de Janeiro, världens vackraste stad (åk dit!).

Att Rioresorna blivit oförglömliga upplevelser är mycket tack vare damen på bilden här nedan. Rachel Korman, som är född i Rio (carioca kallas de infödda) och själv bor ett kvarter upp från stranden på Ipanema, har hjälpt oss varje gång med produktionen på plats. Det har varit allt från att ta oss till hemliga paradisstränder till att ordna beväpnade livvakter och eskorta genom livsfarliga slumkvarter nattetid.

Den här veckan har Rachel besökt Stockholm för första gången i sitt liv och jag hade i dag äran att bjuda henne och fotografen Sesse Lind på lunchköttbullar på restaurang Prinsen.

Bilden är borttagen

Rachel på Prinsen.

Bilden är borttagen

Rachel med fotografen Jimmy Backius och Andreas Öhlund på ett hotelltak i Ipanema december 2005.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.