Notting Hill (försvinner 14 juni)

Sannolikt den bästa romantiska komedi att komma ur 90-talet. Den är inte med här så mycket i form av ett ”tips” (kul att tipsa folk om Notting Hill), utan mer som en sorts konsumentupplysning för alla trygghetstittare.
UFO Sweden (försvinner 21 juni)

Riktigt vasst science fiction-äventyr från Norrköpingskollektivet Crazy Pictures. Otroligt välgjort, välspelat kärleksbrev till Spielbergs 80-tal.
Kevlarsjäl (försvinner 21 juni)

Fantastiskt fin svensk ungdomsfilm som inte bara lånat titeln från en Kentlåt utan också utspelar sig i bandets hemstad Eskilstuna. Och på vissa andra sätt känns själsligt besläktad med bandets mörka melankoli.
King of Comedy (försvinner 28 juni)

Filmen som Joker stal i stort sett allt från och originalet är än idag en briljant, mörk satir. Robert De Niro är med i både Joker och King of Comedy, men byter roll. Här spelar han den misslyckade komikern och den populäre programledaren gestaltas istället av Jerry Lewis.