Hoppa till innehåll

gant rugger höst/vinter 2010

Bilden är borttagen

Gants yngre kollektion Rugger, främst framtagen och anpassad för den amerikanska marknaden, kan bli 2010-års stora utropstecken inom svenskt herrmode. Den första ”nya” Ruggerkollektionen (vår/sommar 2010), designad och utvecklad av Christopher Bastin, kommer ut i butik i januari och innehåller mycket nedtvättade replikor av originalplagg ur arkiven från Gants 50- och 60-tal.I dag besökte jag … Continued

Gants yngre kollektion Rugger, främst framtagen och anpassad för den amerikanska marknaden, kan bli 2010-års stora utropstecken inom svenskt herrmode.

Den första ”nya” Ruggerkollektionen (vår/sommar 2010), designad och utvecklad av Christopher Bastin, kommer ut i butik i januari och innehåller mycket nedtvättade replikor av originalplagg ur arkiven från Gants 50- och 60-tal.
I dag besökte jag varumärkets huvudkontor i Nacka Strand för att se höst/vinterkollektionen 2010 (ute i butik i augusti), en fortsättning som är ännu matigare och rikare i detaljarbete och exklusiva material.

Höstkollektionen har en marin del med stickat, randiga t-shirts och färgstarka regnjackor och ett outdoor-tema – robust amerikansk sportswear som kombinerar trekking och campusliv.

Gant Rugger är redan en liten succé i USA – fascinationen och intresset för sitt eget östkustmode är större än någonsin – där bland annat Barneys och Fred Segal kommer att sälja kollektionen.

Bilden är borttagen

Christopher Bastin har gett Gant Rugger en riktig ansiktslyftning. I dag presenterade han nästa år höstkollektion på huvudkontoret i Nacka Strand.

Bilden är borttagen

Vaxad jacka med huva.

Bilden är borttagen

Ryggsäck och jeans.

Bilden är borttagen

Stickad tröja.

Bilden är borttagen

Rutig skjorta.

Bilden är borttagen

Kort rutig jacka.

Bilden är borttagen

Gant Rugger höst/vinter 2010.

Bilden är borttagen

Två fina ytterplagg från Ruggers höstkollektion.

Bilden är borttagen

Gul regnjacka och fiskartröja.

Bilden är borttagen

Manchesterkavaj.

Bilden är borttagen

Inspirationsbilder.

Bilden är borttagen

Rutig skjorta.

Bilden är borttagen

Rutig skjorta och halsduk.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.