Hoppa till innehåll

H&M hösten 2012: Bästa köpen

Bilden är borttagen

H&M:s herrkollektion i höst är mer skräddad än på flera säsonger. Kostymen med smala slag och kort byxa kombineras med polotröja, en halvlång rock och brogues. – Kostymen är ett mångsidigt plagg som kan bäras på flera olika sätt. Vi har uppdaterat det traditionella skrädderiet med nya material, färger och lager-på-lager-styling. Det finns mängder av … Continued

H&M:s herrkollektion i höst är mer skräddad än på flera säsonger.
Kostymen med smala slag och kort byxa kombineras med polotröja, en halvlång rock och brogues.
– Kostymen är ett mångsidigt plagg som kan bäras på flera olika sätt. Vi har uppdaterat det traditionella skrädderiet med nya material, färger och lager-på-lager-styling. Det finns mängder av möjligheter att skaffa en personlig stil, säger H&M:s herrdesigner Andreas Löwenstam.

Förutom kostymen märks andra nyckelplagg som chinos, manchesterbyxor, cardigans och udda kavaj. Viktiga accessoarer på H&M i höst är slipsar och flugor i tweed, färgstarka strumpor, läderhandskar och glasögon i 1960-talsstil.

Nedan listan jag mina personliga favoriter från kollektionen.

Bilden är borttagen


1) Grön varsityjacka, cirka 600 kronor.

Bilden är borttagen


2) Tvåknäppt kostym med kort byxa, cirka 1 500 kronor.

Bilden är borttagen


3) Marinblå businesskostym, cirka 2 000 kronor.

Bilden är borttagen


4) Grå kostym, cirka 1 000 kronor.

Bilden är borttagen


5) Melerad rock, cirka 1 300 kronor.

Bilden är borttagen


6) Vinröd blazer, cirka 800 kronor.

Bilden är borttagen


7) Orange rock, cirka 1 300 kronor.

Bilden är borttagen


8. Svart och marinblå bomberjacka, cirka 600 kronor.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.