Hoppa till innehåll

I Filippa K:s showroom

Bilden är borttagen

Rasmus Wingårdh beskriver vårens herrkollektion från Filippa K som en blandning av rockabilly, army och marint. Tänk er en ung sjöman på permission på 1950-talet i upprullade chinos, jeansjacka, boots och scarf i halsen.Ungefär så. På visningen i juni var detta tema tydligt visualiserat av stylisten Robert Rydberg, så här ser delar av kollektionen ut … Continued

Rasmus Wingårdh beskriver vårens herrkollektion från Filippa K som en blandning av rockabilly, army och marint.

Tänk er en ung sjöman på permission på 1950-talet i upprullade chinos, jeansjacka, boots och scarf i halsen.
Ungefär så.

visningen i juni var detta tema tydligt visualiserat av stylisten Robert Rydberg, så här ser delar av kollektionen ut hängandes på galge.

Bilden är borttagen

Rasmus Wingårdh i kort svart bikerjacka. (I bakgrunden syns en väldigt fin trenccoat med dold knäppning.)

Bilden är borttagen

Gula chinos.

Bilden är borttagen

Lila jeansjacka.

Bilden är borttagen

Kort beige jacka med axelklaffar.

Bilden är borttagen

Jeansskjorta.

Bilden är borttagen

Collegetröja med korta, upprullade ärmar.

Bilden är borttagen

Höga, vita sneakers.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.