Komikern Ina Lundström blev folkkär dels via podden Flashback Forever, men framförallt via några succéaretade insatser i På spåret. Nu är hon aktuell med en helt ny standupföreställning – om hemstaden Göteborg.
– Jag tänker på Göteborg dygnet runt. Även om jag är svensk, indones och holländare så ser jag mig först och främst som göteborgare. Ibland märker jag att alla inte är lika lokalpatriotiska som jag. Är inte det konstigt? Med den här standupföreställningen vill jag ge upprättelse åt en stad som inte får den uppskattning den förtjänar, säger Ina Lundström.

Showen som döpts till Sanningen om Göteborg har premiär i september och kommer att gå till botten med alla verkligt relevanta aspekter av Sveriges andra stad.
– Varför har så många spårvagnshållplatser i Göteborg slampiga namn? Hur kan vi vara världsbäst på att plocka ner varann på jorden, och varför är det så viktigt att vi fortsätter göra det? Vart tog invandrardagen på Liseberg vägen? Och så förstås det jag och alla andra göteborgare tampas med varje dag: Hur fan kunde man bygga en hel stad på lera och tro att man skulle komma undan med det?
Biljetterna släpps på onsdag 25 mars kl 10.00 på www.inalundstrom.se.
Ina Lundström – Sanningen om Göteborg
Fre 11/9 Göteborg – Lisebergsteatern kl 19:00
Lör 12/9 Göteborg – Lisebergsteatern kl 19:00
Fre 25/9 Göteborg – Lisebergsteatern kl 18:00
Lör 26/9 Göteborg – Lisebergsteatern kl 19:00
Fre 2/10 Göteborg – Lisebergsteatern kl 18:00
Lör 3/10 Göteborg – Lisebergsteatern kl 19:00