Hoppa till innehåll

”Jaa, braaa gubben! Jätteduktigt!”

Scenen: Tio meter av Rörstrandsgatan i Stockholm. Hon går fem meter före honom, på väg mot Ica. Det är påsktider och många ärenden som ska uträttas. I höjd med den lilla herrmodebutiken ropar han efter sin fru. ”Malin, kan jag gå in en snabbis?” Han pekar med tummen mot skyltfönstret. Hon vänder sig inte om … Continued

Scenen: Tio meter av Rörstrandsgatan i Stockholm. Hon går fem meter före honom, på väg mot Ica. Det är påsktider och många ärenden som ska uträttas. I höjd med den lilla herrmodebutiken ropar han efter sin fru.

”Malin, kan jag gå in en snabbis?”

Han pekar med tummen mot skyltfönstret. Hon vänder sig inte om när hon svarar.

”Nä.”

Han fortsätter framåt, utan att ens sakta in. Och svarar glatt.

”Okej!”

Johan Hurtig Wagrell är komikern och författaren bakom romanerna Fasad och Skuld. Här på Café presenterar han varje fredag veckans inne- och utelista.

Email: denjohanhurtig@gmail.com

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.