Hoppa till innehåll

Jag ger er min morgon. Jag ger er min dag.

Bilden är borttagen

Igår vaknade jag med nackspärr. Inatt drömde jag mardrömmar. Den jag minns mest påtagligt handlade om att jag var åtalad i domstol för att ha varit en dålig förälder. Jag satt handfängslad i en sandlåda, som ett slags värdelös-pappa-fängelse, och en massa barn i polisuniformer lyste på mig med ficklampor och skrek ”Fail! Fail! FAIL!” … Continued

Igår vaknade jag med nackspärr. Inatt drömde jag mardrömmar.

Den jag minns mest påtagligt handlade om att jag var åtalad i domstol för att ha varit en dålig förälder. Jag satt handfängslad i en sandlåda, som ett slags värdelös-pappa-fängelse, och en massa barn i polisuniformer lyste på mig med ficklampor och skrek ”Fail! Fail! FAIL!” åt mig.

Sen minns jag inte riktigt alla detaljer, men jag har spridda bilder av att en liten knubbig flicka i fyraårsåldern med prickig klänning och elaka ögon tryckte en plasthink över huvudet på mig och bankade ursinnigt på den med en träsked samtidigt som hon vrålade ”var är Waldo? Var är Waldo? Vi vet att du vet var han är!!!”

Behöver jag semester?

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.