Hoppa till innehåll

London: Fem trender från Topman Designs nya kollektion

Bilden är borttagen

Ett smart sätt att hålla koll på moderiktningar generellt är att följa de stora kedjornas kollektionsvisningar och presentationer. Topman Design, som inledde London Mens Fashion Week i går, är alltid ungt och trendigt och en viktig markör på var herrmodet står just nu. Designchefen Gordon Richardson, och inte minst den duktiga stylisten Luke Day (GQ … Continued

Ett smart sätt att hålla koll på moderiktningar generellt är att följa de stora kedjornas kollektionsvisningar och presentationer.
Topman Design, som inledde London Mens Fashion Week i går, är alltid ungt och trendigt och en viktig markör på var herrmodet står just nu.
Designchefen Gordon Richardson, och inte minst den duktiga stylisten Luke Day (GQ Style), skickade ut en höstkollektion på catwalken som innehöll mängder av referenser till 90-talets klubbkultur och Glastonbury-festivaler.
Sneakers, neonfärger och mycket prints.
Till och med de dressade delarna med grå kostymer var väldigt avslappnat stylade.

Bilden är borttagen

1) Färg!
Acid house, 90-tal och sportig energi. (Soundtracket innehöll bland annat Scooters I’m Raving.)

Bilden är borttagen

2) Denim
Gärna både i byxor och överdelar. Och passformen är extremt lös.

Bilden är borttagen

3) Stickat
På engelska säger man ”chunky knits”, stort och löst.

Bilden är borttagen

4) Vida byxor
I flera säsonger har vi sett att vidden på byxor växer och hösten 2017 blir silhuetten ännu mer generös.

Bilden är borttagen

5) Skinn
Topman Design presenterade flera skinnjackor i olika längder och med en tydlig vintagekänsla. Matchat med kostymdelar såg det ut som looks från tv-serien Peaky Blinders.