I Cafés juninummer har groomingexperten och kemiredaktören Tomas Lenneryd skrivit en artikel om att kort hår är snyggast just nu.
– Trender kommer och trender går men attraktionskraften hos manligt kortsnaggat hår består, säger Tomas och nämner bland annat modellerna på Raf Simons sommarvisning som ett exempel.
Bara för att visa att vi lever som vi lär har jag och Tomas klippt oss rejält kort. Tomas fick hjälp av Carina Finnström från Mikas, en av Sveriges skickligaste hårstylister, medan jag drog av allt hemma med min Moser Genio Plus (hårklipparnas Rolls-Royce).
– Tidigare har det varit svårt för killar att klippa sig själva hemma utan assisterande medhjälpare men nu satsar en del märken, bland annat Philips, på nytänkande groomingprodukter, fortsätter Tomas.
Mer om detta, som sagt, i kommande nummer av Café.

Sommaren är kort. Jag och Tomas Lenneryd.