Hoppa till innehåll

Paris: Fem nyckelplagg från Acne Studios vårkollektion 2017

Bilden är borttagen

Acne Studios kreativa chef Jonny Johansson har återigen hämtat inspiration från Sverige när han designat varumärkets herrkollektion för våren 2017. – Jag tänkte mycket på hur tomt och övergivet Sverige kan kännas stora delar på sommaren när många åker bort. Färgerna i den här kollektionen kommer till exempel från solblekta dukar eller tapeter i sommarstugor. … Continued

Acne Studios kreativa chef Jonny Johansson har återigen hämtat inspiration från Sverige när han designat varumärkets herrkollektion för våren 2017.
– Jag tänkte mycket på hur tomt och övergivet Sverige kan kännas stora delar på sommaren när många åker bort. Färgerna i den här kollektionen kommer till exempel från solblekta dukar eller tapeter i sommarstugor. Det är inte smutsiga färger, men de har liksom nötts ut med tiden. Det finns något romantiskt med svenska, tomma sommarhus, förklarade Jonny under presentationen i ett utrivet skolbibliotek på rue Charlemagne i Mararis i Paris.

Bilden är borttagen

Acne Studios presentation i Paris.

Bilden är borttagen

1) Randig regnjacka.
Flera av ytterplaggen är inspirerade av tält, både vad gäller form och material.

Bilden är borttagen

2) Byxor med zip
Den sportiga kollektionen innehåller byxor med vid passform och långa dragkedjor som fungerar som revärer på sidorna.

Bilden är borttagen

3) Ärmlösa överdelar
Medan byxorna är vida är flera av de stickade överdelarna ganska figurnära i passformen för att skapa en tydlig kontrast i silhuetten.

Bilden är borttagen

4) Gummiskor
Skorna kommer i färgat gummi, både som boots eller i en lägre modell med rundad tå och rem över foten.

Bilden är borttagen

5) Baseballkeps
Den enda accessoaren för våren som presenterades på visningen. Kepsarna passade bra till looken med stora, vattentäta jackor. Ytterligare ett skydd mot det svenska sommarregnet.

Bilden är borttagen

Miljön för Acne Studios presentation.

Bilden är borttagen

Justin O´Shea, Pontus Björkman, Jonny Johansson och Mikael Schiller på Acne Studios presentation.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.