Hoppa till innehåll

Sju av de mest extrema rätterna på Håstensgrillen Rocker’s Pub

Vissa ser mat som en tävling och många av de människorna hittar man på denna mytomspunna, halländska restaurang.

I Varberg ligger Håstensgrillen Rocker´s Pub, som vid en hastig blick ser ut som vilken lunchkrog som helst. Det är förstås innan man tittat ordentligt på menyn. Denna restaurang har nämligen blivit något av en destination för människor som älskar enorma portioner mat. Som ser portioner som utmaningar man ska ta sig an. Motståndare att besegra.

Så nej, Håstensgrillen Rocker’s Pub är inte som de flesta restauranger man besökt. De flesta restauranger delar inte ut medaljer och kepsar om man lyckas äta upp det man beställt hos dem. Magkänslan är att restaurangen inte tror att man kommer äta upp sin mat. Att i de fall det faktiskt händer så får man en present.

Håstensgrillen Rocker’s Pub är en restaurang vars existens är lika delar rolig som förbryllande. Här är sju av de mest extrema rätterna du kan beställa på denna mycket speciella restaurang.

Sju väldigt stora portioner på Håstensgrillen Rocker’s Pub

Två kilo pannkakor

Foto: Håstensgrillen Rocker’s Pub

Vi mjukstartar med en superportion pannkakor, men att ta 498 kronor för detta mål mat känns lite saftigt. Förhållandet mellan sprutgrädden och den släta sylten (Bob Squeeze?) känns inte rimligt. Jag hade nog staplat pannkakorna på en stor hög med massa gött mellan och ovanpå. Inte ihopvikta som om de plockats direkt från en plastförpackning. Ni ser? Jag är inte elak, utan konstruktiv.

Big monster gyrosrulle

Foto: Håstensgrillen Rocker’s Pub

En rulle som av bilden att döma enbart innehåller fruktansvärt mycket kött och en fefferoni. Någon sallad, sås eller ens bröd kan vi inte skymta. Det ser bara ut som att man rullat in två kilo strimlat kött i aluminiumfolie och sedan lagt något grönt bredvid.

Någon sorts tunnbrödsrulle

Foto: Håstensgrillen Rocker’s Pub

Tio korvar, mos och tillbehör väger in på två kilo och kostar 398 kronor. Även. här föredrar man att flexa hur mycket kött rätten innehåller, snarare än att försöka få den att se aptitlig ut. Men besökarna gillar det säkert. Undrar vad gänget i Tunnbrödsrullens vänner har att säga om den här.

Något som tydligen heter ”big monster zizza”

Foto: Håstensgrillen Rocker’s Pub

Vad är en zizza? Vi vet inte riktigt, men den väger 2 kilo och kostar 498 kronor. Ser välkomponerad ut.

Mount Everest

Foto: Håstensgrillen Rocker’s Pub

Undrar varför de har tagit en bild på kebabtallriken efter att den gått igenom någons tarmsystem och inte före, som de flesta andra restauranger? Okonventionellt helt klart.

Jag säger inte att de har gjort det, bara att allt med den här bilden får det att se ut så. Det går att få stora portioner mat att se aptitliga ut, men här har man inte riktigt försökt känns det som.

Tvåkilosburgaren

Foto: Håstensgrillen Rocker’s Pub

En hamburgare som kräver en frikoppling av underkäken för att konsumera. I övrigt den mest normala av deras mer extrema rätter.

Arnold Cheesenator hasta la cheesta

Foto: Håstensgrillen Rocker’s Pub

598 kronor för denna absoluta 1,9-kilosenhet. Vad synd att de höll tillbaka med osten. Enligt vittnesmål från en video på Youtubekanalen Matkoma ska man inte låta osten stelna, för då blir det inte så gott. Så om du ska äta den här, se då till att skynda på. För bästa möjliga smakupplevelse alltså.

Men vad innehåller då en Cheesenator?

800g kött

40 skivor say cheese

En halvliter dressing

Solglasögon

En påse ostbågar

”Bad hunter sallad”

Mums.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.