I kväll (torsdag) har Christian Falk releasefest för sitt nya album People Say på Spy Bar. Café intervjuade Christian om mode redan i maj efter att fantastiska singeln Dream on släppts och han sa då att albumet skulle komma ”i slutet av juni”.
Tydligen blev han, som vanligt, försenad i studion men vi som väntat sju år på en ny skiva är inte sura för det.
Som många andra killar födda i mitten av 70-talet var Imperiet en väldigt viktig grupp för mig under de jobbiga högstadieåren.
Jag minns när min mamma skjutsade mig och klasskompisen Dennis fram och tillbaka till Fröjdholmen, en sjukt drängig och livsfarlig folkpark (ja, det heter så på landet) några mil utanför Östersund för att se Imperiet på deras avskedsturné i oktober 1989.
Redan då var Christian Falk min idol för han såg mycket tuffare ut än Thåström. Dr Martens, svarta jeans, linne och en stor stickad mössa.
Christian Falk säger i intervjuer att han är ganska ointresserad av mode vilket naturligtvis är ren lögn. I 20 år har han varit en av Sveriges bäst klädda artister, kanske den allra bästa.
Det är få förunnat att kunna bära upp kläder, vare sig de kommer från Myrorna eller NK, med samma självklarhet och pondus.
Titta bara på den här bilden, tagen av Café-medarbetaren Oscar Falk (Christians kusin) i våras. Den ser väldigt stylad ut men det var så här Christian såg ut när han kom till studion.
Och, såklart, People Say är ett nytt litet mästerverk.

Christian Falk, porträtterad av Oscar Falk.