Hoppa till innehåll

Varför Sverige misslyckades i skidskyttet #2

Bilden är borttagen

Den här gången hade det verkligen ingenting med åkningen att göra. Den här gången var det för att Helena Jonsson och Anna-Carin Olofsson-Zidek sköt som om de var två värnpliktiga på väg hem från muckarfesten. Lite oklart exakt vad förklaringen till detta blir i morgondagens medier. Det snöade inte. Det är svårt att dopa sig … Continued

Den här gången hade det verkligen ingenting med åkningen att göra. Den här gången var det för att Helena Jonsson och Anna-Carin Olofsson-Zidek sköt som om de var två värnpliktiga på väg hem från muckarfesten.

Lite oklart exakt vad förklaringen till detta blir i morgondagens medier.

Det snöade inte.

Det är svårt att dopa sig i skytte. (Till och med om man är född i Ryssland och tävlar för Slovakien.)

Möjligen kan det ha blåst.

Och tavlan stog typ VÄRSTA långt från där man liksom skulle skjuta från.

Fett B faktiskt.

Läs Fredrik Backmans roligaste och allra bästa bloggposter. Här skrev Fredrik Backman sina roligaste texter under tiden han bloggade för Café.se.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.