Hoppa till innehåll

Veckans mask: Pumpkin Enzyme Mask

Bilden är borttagen

Det kan vara så att min jakt är över. Likt Indiana Jones har jag länge letat efter den perfekta all-around ansiktmasken och det kan vara så att jag hittat den. Peter Thomas Roth – pumpkin enzyme mask är maskernas mask. FAN vad det drar i huden! Det är sällan jag blir såhär exalterad över en mask men … Continued

Det kan vara så att min jakt är över. Likt Indiana Jones har jag länge letat efter den perfekta all-around ansiktmasken och det kan vara så att jag hittat den. Peter Thomas Roth – pumpkin enzyme mask är maskernas mask.

FAN vad det drar i huden! Det är sällan jag blir såhär exalterad över en mask men här kan man genas se att hyn blir jämnare, den löser upp tilltäppt skit och du lyser upp och vaknar, som fan. Med AHA-syra, pumpaenzym(???) och c-vitamin är detta en riktigt knytnäve och huden blir extremt mottaglig för fukt och serum efteråt. Saftig i pris, ja, men dryg som satan och räcker en halv livstid.

Pumpkin Enzyme Mask, 649 kr, Peter Thomas Roth

Bilden är borttagen
Bilden är borttagen

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.