Hoppa till innehåll

Musikhjälpens gamla rekord krossat – med över 25 miljoner kronor

Joel Linde

Musikhjälpen 2017 slog nytt rekord med totalsumman 74 410 363 kronor! Här är de officiella insamlingar som gav allra mest pengar.

Musikhjälpen 2017 avslutades under söndagskvällen. I år samlade de och vi in pengar för att stoppa barnsexhandel. Engagemanget var precis som tidigare år enormt vilket blev oerhört tydligt när fjolårets rekordsumma på 49 miljoner kronor krossades med över 25 miljoner kronor – och gav totalsumman 74 410 363 kronor.

Förra året engagerade sig svenska folket 312 000 gånger. I år slogs det rekordet till spillror med 586 000 engagemang. Det är alltså alla låtönskningar, alla samtal och alla andra engagemang från svenska folket.

Pengarna kommer från alla möjliga håll, så som rena donationer, önskade låtar, digitala insamlingsbössor och auktioner på Tradera.

Här är de officiella auktioner från Musikhjälpen 2017 som gav mest pengar.

1. Ta över Stockholms roligaste tivoli – Gröna Lund för er själva! 351 101 kronor

2. Företagsgig med The Hives 313 100 kronor

3. Miriam Bryant bjuder på konsert i ditt vardagsrum! 130 100 kronor

4. Kalmar slott – Sov kungligt för första gången på 100 år 122 100 kronor

5. Sarah Dawn Finer sjunger på DITT bröllop! 100 100 kronor

6. Uno Svenningsson – unikt akustiskt framträdande hos dig 87 400 kronor

7. En heldag på CERN – världens största partikelfysiklabb 85 100 kronor

8. Kockarnas Kamp hjälper er att skapa den mest storslagna middagen! 85 100 kronor

9. Lars Lerin – Tältsemester 81 100 kronor

10. Molly Sandén förgyller er högtidsdag 80 100 kronor

11. Växthus – paket som uppfyller gröna drömmar! 75 100 kronor

12. Anja Pärson & Filippa Rådin bjuder på superhelg i svenska fjällen 70 300 kronor

13. THE GREATEST SHOWMAN – åk på exklusiv galapremiär i Sydney! 60 100 kronor

14. Prisbelönt reklamskola jobbar för er i två dagar 56 300 kronor

15. Exklusiv VIP-loge på Iron Maiden utsålda konsert i Stockholm 53 000

Victor Nilsson Lindelöfs privata auktion är den som hittills har dragit in mest pengar bland de privata auktionerna. Den gav 379 100 kronor, men vissa av de privata auktionerna är öppna i ytterligare några dagar.

Än en gång – bra jobbat alla ni som engagerat er i Musikhjälpen 2017!

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.