De är årets tävlande i På spåret

En ny säsong av Sveriges mest klassiska frågesport närmar sig med stormsteg och nu är årets deltagare avslöjade. Det bjuds på en del välbekanta ansikten, men också ett gäng spännande nytillskott.

Jonas Strandberg  |  Publicerad 2023-10-02 09:32  |  Lästid: < 1 minuter

Fredag 3 november har äntligen På spåret premiär, som vanligt under ledning av Kristian Luuk och Fredrik Lindström. Bland årets tävlande ser vi återvändare som bland annat Christoffer Garplind, Emma Peters och förra årets vinnare Marie Agerhäll och Fritte Fritzon – men även flera debutanter som Sofia Dalén, Kalle Möller, Gry Forssell, Marcus Berggren och många fler.

Upplägget är förstås mer än välbekant vid det här laget. Tre tävlingsgrupper med tre lag i varje möts. Gruppvinnarna går sedan vidare till semifinal och de två bästa grupptvåorna möts därefter i Andra chansen. Vinnarna i Andra chansen tar den sista semifinalplatsen. Finalen av På spåret sänds 26 januari 2024.

Tävlande i På spåret 2023

Grupp 1:
Emma Peters
Christopher Garplind

Peter Apelgren
Hector Apelgren

Jennifer Kücükaslan
Johan Kücükaslan

Grupp 2:
Niklas Källner
Lena Nordlund

Sofia Dalén
Kalle Möller

Marcus Berggren
Cecilia Berggren

Grupp 3:
Marie Agerhäll
Fritte Fritzson

Gry Forssell
Jonas Rhodiner

Kristin Lundell
Johan Hilton

Dela på Facebook
Tweeta
Uppdaterad 2023-10-02 09:32