En liten samling modepress reste tidigt i morse till Göteborg för att titta närmare på KappAhls herrsatsningar för hösten 2008.
Efter besök på huvudkontoret i Mölndal serverades lunch (hummer!) på taket på nya designhotellet Avalon.
Att komma till Göteborg var som att resa utomlands. 25 grader varmt och gassande sol.

Jag och Martina Bonnier, modechef på Damernas Värld och författaraktuell med modeboken Fashionista, på takat på Avalon Hotel mitt i Göteborg.

Till lunch serverades färsk hummer och ett glas Riesling.

Poolen hänger ut över taket mot Kungstorget.

Trevlig lunch med designers och marknadsavdelningen från KappAhl.

US Polo Assn. KappAhls lite yngre preppylinje som (såklart) påminner mycket om Gant och Ralph Lauren – men till mycket lägre pris.

Redwood är KappAhls jeanslinje där man även hittar skjortor, hoods, parkasjackor och mycket stickat.

Madison Avenue. Den dressade delen med kostymer, ullrockar, trenchcoats och stickade tröjor och cardigans.

KappAhls huvudkontor i Mölndal strax utanför Göteborg.