Även om mat och NK sedan länge varit en naturlig kombo får man säga att detta nytillskott till den stockholmska institutionen kommer som en överraskning.
– Vi vet att våra kunder efterfrågar ett bredare dagligvaruutbud på NK. Lidl har ett attraktivt erbjudande och vi tror att det här blir ett spännande möte mellan två olika men väl etablerade varumärken. För oss handlar det om att göra NK ännu mer relevant i människors vardag och ge våra kunder ytterligare en anledning att besöka varuhuset, säger Hannes Hasselrot, vd för Nordiska Kompaniet.
Var specifikt kommer då den tyska livsmedelsbutiken göra sig hemmastadd? Jo, delar av Saluhallen stänger efter årsskiftet och därefter sker en anpassning av Lidls lokaler inför den planerade öppningen sommaren 2027.