Det finns ju väldigt många sorters ketchup att välja på i mataffärerna, vilket i grunden är positivt. Men någonstans måste man dra en gräns.
På Felix officiella hemsida beskriver man sin tomatketchup med svartpeppar som sin ”omtyckta ketchup med extra mycket svartpeppar”. Först och främst uppskattar man ju förtydligandet. Och beskrivningen stämmer ju i sak, men jag var ändå inte beredd på vad som väntade mig när jag åt lite av denna ketchup.
För Felix ketchup med svartpeppar är det absolut starkaste jag någonsin ätit.

För transparensens brukar jag inte äta överdrivet mycket svartpeppar, men jag var ändå chockad av hur förfärligt starkt just den här ketchupen smakade. Förmodligen är problemet att Felix har tagit för mycket svartpeppar, om de inte också har använt någon särskild extra stark sort.
LÄS ÄVEN: Tre grejer hamburgerställen måste sluta med direkt
Nu har ju den här ketchupen funnits ute några år, men det är först nu jag haft möjlighet att prova den. Jag tror att det vore bra om Felix drog tillbaka alla flaskor med svartpepparketchup och gjorde nya från grunden, med mycket mindre svartpeppar. Så vanligt folk kan äta den. För som det är nu kan man nästan inte äta upp en skål utan att det gör ont i munnen en hel dag.
Nu när jag skrivit klart denna krönika verkar det som att ketchupen faktiskt försvunnit ur sortimentet och inte längre går att köpa. Detta är nog för allas bästa. Så här stark mat ska ingen äta. Hoppas att den kommer tillbaka snart – bara den inte är lika stark.