Grejen med G.A.T. är: att kunna erbjuda stockholmarna och tillresta en power bistro med inspiration från New York, med klassisk cocktailbar och private dining, i sjukt fina lokaler på Gustav Adolfs Torg.
Mina favoriträtter i Stockholm är: kycklingschnitzeln på Liebling, mazmez-menyn på Bitza, raviolin på Bistro Doma och dagens fisk på Sturehof.
Senast jag blev golvad av ett restaurangbesök var: efter att jag ätit hamburgaren på Otto’s i London. En överdimensionerad wagyuköttpuck toppad med hummerklo, anklever, kaviar och bordelaisesås. Helt orimlig. Om golvad på ett 100 procent positivt sätt: efter att ha ätit skaldjur på Cañete i Barcelona med kidsen får några månader sedan.

Stockholms mest prisvärda rätter är: mootad på Thongviset, hamburgaren på Lennart & Bror och pizzan på 800 grader. Barnen tjatar ofta med mig till Amidas kolgrill och jag är inte den som klagar.
Mina favoritbarer är: Bar Nacka i Skanstull för grym pizza och en välkuraterad och prisvärd vinlista, Röda Huset för Hampus Thunholm och otrolig service och Snabba katten eller Bananas bakficka för dov belysning och bra ljudbild.
I Stockholm är sällskapet alltid A och O. Jag väljer ofta kul stämning och bra service framför de bästa drinkarna. Jag är enkel i mina cocktailbeställningar och gillar allt som är gott och välbalanserat. Oftast slutar det med att jag mest dricker iskallt ljust öl, vin och små glas med brun eller svart sprit.

Den ultimata nyårsdrinken är: Belle époque. Skaka Hennessy VS, citron, socker och en stänk absint iskallt i en shaker, servera i lyxig champagneflöjt och toppa med skumpa.
Den bästa nyårsskumpan är: Bérêche & Fils.
Den perfekta trestegsraketen på nyårsafton är: skaldjur, tournedos Rossini och pavlova.
Den perfekta bakisrätten är: hämtmat. Antingen riktigt stark och vällagad thaimat eller peperonipizza från min lokala pizzeria runt hörnet på Björngårdsgatan.
Fem måsten i hemmabaren är: Hennessy cognac, Tanqueray no 10 gin, Fortalesa tequila, Fernet och en jamaicansk lagrad rom.
Min mest kontroversiella mat- och dryckes-relaterade åsikt är: att mellanrätter kan vara väldigt trevligt i rätt sammanhang. Nuförtiden verkar det vara kontroversiellt att gilla att dela mat på krogen med ditt sällskap. Jag gillar att dela. Och att hacka menyer. Sorry. Som krögare tycker jag för övrigt att man ska våga vara lite politisk även om du riskerar att trampa någon på tårna. Äg din plattform och utnyttja den.
Ett krogbesök jag aldrig glömmer var: när jag satt bredvid Robert De Niro en fredagslunch på Peter Luger i New York för något år sedan. Legendarisk stämning både kring hans bord och kring vårt.

Den bästa mat- och dryckeskombon är: smörstekt fisk och vit bourgogne, pizza och champagne och chokladdessert och lagrad rom.
En vardagsrätt jag ofta lagar när tiden är knapp är: stekt utbankad kyckling, sallad med avokado, paremsan och ranchchips.
Ett prisvärt husvin från Systembolaget är: Bodega Brut. En crémant gjord enligt champagnemetoden. Avsevärt mycket godare än någon champagne i samma prisklass.

En mat- och dryckestrend alla kommer att prata om 2026 är: lyxiga retrorätter och uppade 90-talsdrinkar. Kombinationen sentimental nostalgi och frasen ”du är vad du äter” gör att vi tar ett kliv bort från det minimalistiska och tar klivet in i ett lite mer dekadent matmode, med inspiration från 70-, 80- och 90-talet. Tänk räkcocktails och deviled eggs och Cosmopolitan och Sex on the beach på drinksidan.
Min death row-beställning är: rödräkor penslade med smör, vitlök och persilja, grillad kyckling med Elias Nadors golden rub, melonsallad och en flaska Dom Ruinart Rosé 1996.

Joel Söderbäck är en av krögarna bakom 20-gruppen, som driver prisade restaurang- och barkoncept som Tjoget, Liebling, Paradiso,Positano och Hornstulls Bodega tillsammans med Andreas Bergman och Simon Åhnberg. I januari öppnar kroggruppen bistron G.A.T. på Gustav Adolfs torg i Stockholm. Boka bord här.
Artikeln publicerades ursprungligen hos Cafés syskonsajt King.