Nyligen meddelade Microsoft att priset för prenumerationstjänsten Game Pass sänks – vilket kommer som ett svar på kritiken om att priserna skenat. När månadskostnaden för Game Pass Ultimate sänks från 285 till 215 kommer det dock inte utan nedskärningar.
Samtidigt som prissänkningen utannonserades avslöjades även att nya Call of Duty-spel inte kommer att inkluderas i abonnemanget, utan dyka upp ungefär ett år efter release.
Game Pass är trots det sprängfullt av starka titlar och här är fem vi gillar extra mycket just nu.
Control: Ultimate Edition
Från skaparna av Alan Wake – och faktiskt placerat i samma fiktiva universum – kommer detta Arkiv X-influerade science fiction-mysterium.
Indiana Jones and the Great Circle
Svenskutvecklat, spektakulärt matinéäventyr som matchar Indiana Jones mest nervkittlande stunder på vita duken. Snyggt, spännande och omöjligt att slita sig från.
Resident Evil 2
Den påkostade, i detalj genomarbetade remaken av Resident Evil 2 är seriens absoluta höjdpunkt. Fantastiskt klaustrofobisk survival horror-titel om det blodiga virusutbrottet i Raccoon City och de båda stackarna som tvingas ta sig igenom det. Perfekt för dig som just haft roligt med senaste Resident Evil Requiem och vill se hur allt började för polisen Leon S Kennedy.
Tiny Book Shop
Ett otroligt mysigt och lågintensivt indiespel där du driver en liten bokhandel i en småstad. Perfekt motvikt mellan alla actionspäckade spel som dessutom bjuder på subtilt men engagerande historieberättande.
Tony Hawk’s Pro Skater 3+4
Remaken av två av Tony Hawk-seriens roligaste spel är en lika lyckad release som när del 1 och 2 släpptes för några år sedan. Perfekt återskapade banor, skateare och den arkadigaste tolkningen av sporten man kan tänka sig.