Grease 2 (1982)

En film som på typ alla punkter är svagare än sin föregångare, men inte så chockerande usel att den blir ihågkommen av den anledningen. Som så många mediokra filmer före den har Grease 2 på senare år samlat en liten, liten skara människor som hävdar att den är överlägsen ettan, vilket förstås är ren dårskap.
Return to Oz (1985)

Oavsiktligt skräckinjagande och nästan helt okänd uppföljare med Fairuza Balk som Dorothy, som efter händelserna i den första filmen placerats på mentalsjukhus. Och med avstamp i en stundande elchockterapi blir det bara värre faktiskt.
2010: The Year We Make Contact (1984)

Uppföljaren till Kubricks 2001: Ett rymdäventyr är en filmatisering av Arthur C Clarkes egen romanuppföljare. I rollerna ser vi Roy Scheider, Helen Mirren och John Lithgow och filmen möttes av det överväldigande omdömet ”blandad kritik”.
En inte alltför vild chansning är att om den inte kopplats till ”ettan” så hade den här i efterhand blivit ihågkommen som en riktigt stabil sci fi-rulle.
The French Connection II (1975)

En del talade för den här uppföljaren som tog vid typ exakt där föregångaren slutade. Till exempel att den alltid magnetiske Gene Hackman återvände till en av sin karriärs bästa roller… Och egentligen var det kanske mest det som på förhand fanns på pluskontot.
Precis som några andra filmer på den här listan bedömdes den generellt vara helt okej, men inte alls lika stark som originalet, vilket gör att French Connection II (trots vissa kvaliteter) inte känns det minsta nödvändig. Den överskuggades på alla sätt av sin föregångare och kändes som en svagare upprepning.
More American Graffiti (1979)

Överraskande många skådespelare från George Lucas kultförklarade American Graffiti återvände för uppföljaren som utspelar sig under ett antal nyårsaftnar. Hade biopremiär samma helg som Apocalypse Now och Life of Brian, vilket inte är en drömrelease för någon film. Fick av kritiker omdömen som ”inte så bra” och ”ganska förvirrande”.
The Rage: Carrie II (1999)

Ursprungligen hette filmen The Curse och hade ingen koppling till Carrie, vare sig boken eller filmen. Sedan bestämde man sig för att försöka glida på vågen från den då 23 år gamla filmen med Sissy Spacek – vilket resulterade i en film ännu färre kommer ihåg än om filmen inte försökt renommésnylta.
Dirty Dancing: Havana Nights (2004)

Det är utan att överdrivande chockerande att Dirty Dancing har en uppföljare – som släpptes 17 år senare. Det är en prequel som utspelar sig under den kubanska revolutionen och Patrick Swayze medverkar i en liten roll som dansinstruktör. Detta till trots kommer i stort sett ingen ihåg den här filmen.
The Bourne Legacy (2012)

Jason Bourne känner de flesta till. Matt Damons hjälte gjorde mycket för att ge actiongenren nytt liv under 2000-talet. Betydligt färre, nästan inga, är bekanta med det faktum att också Jeremy ”Hawkeye” Renner förärats en egen Bournefilm.
Alice: Through the Looking Glass (2010)

Det är nästan så att man glömt bort att Johnny Depp en gång medverkade i en remake av Alice i Underlandet. Det är ingen självklarhet att minnas att det hände. Ännu färre människor känner till att den filmen fick en uppföljare.
S. Darko: A Donnie Darko Tale (2009)

Richard Kellys mörka genreblandning Donnie Darko från 2001 fick snabbt en stor fanskara som än idag håller Jake Gyllenhaals stora genombrott högt. S. Darko har nog inte ett enda uppriktigt fan på planeten.
Kelly själv hade ingenting med uppföljaren att göra, vilket säkert bidrog till de många sågningarna. Antagligen listans största, tydligaste kalkon, vilket gör dess okända status ganska svårförklarad.