Hoppa till innehåll

Första numret av Kalle Anka säljs för rekordsumma på Tradera

Foto: Tradera

Serietidningsälskare med en stundande skatteåterbäring bör rikta fokus mot den här auktionen.

Det allra första numret av Kalle Anka & CO är nästan 90 år gammalt och nu finns möjligheten att säkra ett exemplar till samlingen.

– Auktioner med det första numret av Kalle Anka är något vi sett på Tradera titt som tätt genom åren, och som flera gånger bjudit på höga slutsummor. Detta exemplar ska vara i ett väldigt gott skick, så det förklarar varför vi har ett nytt rekord när auktionen avslutas, säger Sofia Hagelin, kommunikationschef Tradera.

Den dyraste Kalle Anka nr 1 som tidigare sålts på Tradera klubbades för 85 600 kronor. Nu sex år senare hoppas säljaren av det aktuella exemplaret att slutpriset ska överstiga 100 000 kronor. Något som inte känns det minsta osannolikt med nio dagar kvar av auktionen och ett i skrivande stund ledande bud på 91500 kronor.

Tidningen beskrivs i annonsen som ett “renodlat samlarskick (FN)” med stark färgåtergivning, fint blänk och mycket begränsat slitage. Exemplaret uppges ha tillhört Birgit Hallin (Hemmets Journal), sålts vidare 2002 och därefter förvarats plant. Enligt säljaren rör det sig om ett topp-25-exemplar i Sverige.

Se auktionen här.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.