Hoppa till innehåll

Idag uppdateras emojiutbudet – 2 försvinner och 72 nya tillkommer

Bilden är borttagen
Olle Arnell

72 in och 2 ut – det är vad den nya emoji-uppdateringen innebär.

Häromveckan skrev vi om de 72 nya emojis som skulle komma i juni och komplettera de 1 601 emojis som redan existerar.

Idag, 21 juni, finns dessa emojis tillgängliga – samtidigt som 2 emojis tas bort ur sortimentet av The Unicode Consortium som är de som styr och stället i emojivärlden. Bland annat tillkommer en selfie-emoji, en avocado-emoji, en gorilla och två skålande champagneglas. SÅ användbart.

De emojis som tas bort är de här två.

Bilden är borttagen

Och de som läggs till är de här 72 stycken.

Ansikten och händer

Trolig succé-emoji: den med lång näsa.

Bilden är borttagen

Djur och natur (och fler händer)

Trolig succé-emoji: gorillan.

Bilden är borttagen

Sport och fritid

Trolig succé-emoji: trummvirveln.

Bilden är borttagen

Mat

Trolig succé-emoji: champagneglasen.

Bilden är borttagen

Det som krävs för att vi användare ska ska få tillgång till de nya emojisarna är att mjukvaran (IOS 10 respektive slutgiltiga versionen av Android N) släpps. Exakt när dessa uppdateringar kommer finns det dock inget fastställt datum för ännu.

Mer läsning!

Vad betyder emojisarna och symbolerna på snapchat? Här är svaren.

De 16 bästa kontona att följa på Snapchat

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.