Hur doftar en soluppgång i öknen? Frågar man Ben Gorham drar doftnoterna åt kardemumma, rosenblad och sandelträ. Den svenske parfymören, som startade sin framgångsresa med att tillverka doftljus i en källarlokal i Telefonplan 2006, är i dag ansiktet utåt för Byredo, som omsätter miljardbelopp på att omvandla minnen och känslor till tidsenliga lyxprodukter som parfymer, läderaccessoarer, smink och smycken.
Det svenskgrundade parfymhusets senaste doftnyhet, Desert Dawn, är en varm och inbjudande historia, med söta toppnoter som kardemumma och rosenblad, varma och träiga inslag av sandelträ och cederträ och en bas av rökig vetiver och mysk. En utmärkt höstdoft att bära till en värmande kashmirtröja och ett par jeans.

I samma veva presenterar dofthuset även en ny design på sina parfymflaskor. Den numera ikoniska runda flaskan i klarglas blir kvar, medan den blanka, svarta korken ersätts även av en svart kork med textur, inspirerad av traditionellt träarbete och svenska skogar. Bra, Byredo!
