Marknaden för alternativa färdmedel växer stadigt, men den här har ett utseende som minst sagt sticker ut. Lightfoot, som fordonet heter, är typ en vespa med två enorma solpaneler fastskruvade.
Fördelen är att man kan färdas sex mil på en laddning och att en person till får plats. Nackdelen är att Lightfoot är så ful att ingen kommer vilja synas tillsammans med dig på den. Men det är en nice produkt om man gillar att alltid se ut som att man är på väg att leverera två solpaneler någonstans.

Blir du sugen på en cykel går den loss på cirka 5000 dollar och börjar levereras från januari. Det kan med andra ord bli en scootervinter för dig och din partner som finns på riktigt men som bor i en annan stad och det är därför ni aldrig har sett henne i verkligheten.