Hoppa till innehåll

Filip och Fredrik lanserar ny VM-podcast

För den som vill följa VM på ett annorlunda sätt än via traditionell sportpress utvidgar nu Filip och Fredrik sitt podduniversum.

Som ett komplement till den klassiska sportbevakningen släpper nu Filip och Fredrik en egen VM-podd – Filip och Fredriks VM-podd. Under turneringen kommer Filip att bevaka samtliga Sveriges matcher på plats och rapportera direkt från arenorna, städerna och miljöerna där VM-febern är som mest intensiv. Samtidigt följer Fredrik turneringen från Frankrike.

– Fotbollen är egentligen bara startpunkten. Det som fascinerar oss är allt det andra. Människorna, stämningarna, de oväntade mötena och alla de där detaljerna som först känns helt betydelselösa men som några år senare är det enda man kommer ihåg från ett mästerskap. Det är den delen av VM vi vill försöka fånga, kommenterar Filip Hammar och Fredrik Wikingsson i ett pressmeddelande.

– Filip och Fredrik har en unik förmåga att göra stora händelser mänskliga, underhållande och relevanta. Med Filip på plats i USA får lyssnarna ett perspektiv och en närvaro som vi både är stolta och glada över att kunna erbjuda under VM, säger Nichlas Niemistö, Creative Director på Perfect Day Media.

Den nya VM-podcasten får premiär 10 juni och kommer att släppas två till tre gånger i veckan under hela mästerskapet. Totalt omfattar satsningen 14 avsnitt som publiceras i Filip & Fredriks ordinarie podcastflöde.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.