Hoppa till innehåll

Kan man mäta körglädje? – Oxford och Polestar sätter körupplevelsen under lupp

Foto: Polestar.

544 hästkrafter, vidgade pupiller och känslan av en kontrollerad berg-och-dalbana. Nu har forskare vid Oxford och Polestar undersökt vad som egentligen händer med oss när vi sätter oss bakom ratten i en prestandabil.

Hästkrafter i all ära. Men vad är det egentligen som gör en bil rolig att köra? Är det accelerationen, greppet i kurvorna eller den där svårdefinierade känslan av att ha full kontroll när tempot ökar? Polestar och forskare vid University of Oxford har bestämt sig för att gå till botten med frågan. Eller åtminstone ta ett första vetenskapligt spadtag.

I en pilotstudie på Gotland Ring fick tolv förare ratta två versioner av Polestar 4: en bakhjulsdriven modell med 268 hästkrafter och en Dual motor med Performance-paket och 544 hästkrafter. Samtidigt som bilarna pressades på banan mätte forskarna bland annat förarnas puls och ögonrörelser, analyserade bilarnas telemetri och lät deltagarna beskriva sina upplevelser.

Foto: Polestar.

En av slutsatserna? Mer prestanda behöver nödvändigtvis inte innebära mer slit bakom ratten. Under jämförbara snabba varv levererade Performance-versionen 32 procent högre toppacceleration, samtidigt som förarna behövde använda 15 procent mindre styrkraft. Enligt studien upplevdes den också som både mer dynamisk och bättre som helhetsupplevelse.

På skalan för prestanda och dynamik kammade Performance-versionen hem 89,2 av 100 poäng, mot 67,7 för bakhjulsdrivna syskonet. När det kom till den övergripande upplevelsen blev resultatet 93,0 mot 77,9.

Foto: Polestar.

Men det är inte bara under huven som det händer grejer. När körningen blev mer intensiv blinkade deltagarna mer sällan, pupillerna vidgades och blicken stannade längre på samma punkt. Tecken på att uppmärksamheten skärptes när förarna började tänja på gränserna.

I intervjuerna beskrev deltagarna körglädje som en mix av fysisk spänning, förtroende för bilen, kontroll och totalt fokus. Flera liknade upplevelsen vid en kontrollerad berg-och-dalbana. En förare sammanfattade det hela med orden att bilen ”får dig att känna dig som en bättre förare än vad du är”.

Foto: Polestar.

– I takt med att elbilar omdefinierar vad prestanda kan vara ville vi förstå något som inte går att fånga enbart i ett specifikationsblad: den mänskliga upplevelsen bakom ratten. Samarbetet med University of Oxford gör det möjligt för oss att se prestanda ur ett annat perspektiv och koppla ihop bilens ingenjörskonst med upplevelsen hos den som kör den, säger Christian Samson, Head of Product Attributes på Polestar.

Studien omfattade tolv deltagare och forskarna betonar att mer forskning krävs för att säkerställa resultaten.

Läs också:

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.