Hoppa till innehåll

Jonas Cramby reser landet runt på jakt efter Sveriges godaste hamburgare

Bilden är borttagen

Genom att använda de olika landskapens egna natur och råvaror ska Jonas Cramby ta reda på vilket landskap som har Sveriges godaste hamburgare.

Bilden är borttagen

Cafés medarbetare, tidigare redaktionskollega och numera matprofil Jonas Cramby ska resa riket runt för att hitta Sveriges bästa hamburgare. Tanken är att besöka olika landskap och sedan utgå från typiska råvaror från närområdet för att komponera en unik hamburgare för vart och ett av de 25 landskapen.

Hamburgarresan är ett sätt att plocka fram det bästa av Sverige och svenska smaker och görs i samarbete med vintillverkaren Gnarly Head.

Bilden är borttagen
Jonas Cramby på omslaget av Café nummer 12/2015.

Först ut av Sveriges landskap är Jämtland där Jonas kommer att laga en hamburgare på björn.

”Jonas kommer att låta sig inspireras av fjället, skogen och det Jämtländska landskapet” säger Gnarlys om den första hamburgaren. Vad det innebär blir spännande att se och vi kommer att följa Jonas resa – för vem vill inte smaka Sveriges bästa hamburgare?

Efter Jämtland fortsätter sverigeresan i tur och ordning till:

Sörmland (vildsvin) i maj/juni (med Gnarly Head Petite Sirah)

Gotland (lamm) i augusti (med Gnarly Brazin)

Bohuslän (hummer) i september (med Gnarly Head Viongier)

Norrbotten (öring & kalixlöjrom) i oktober (med Gnarly Head Viongier)

Du kan följa resan via den här sidan, där de efter hand kommer att lista samtliga datum för respektive landskap och de events  och tävlingar som kommer att skapas kring Jonas besök.

Vi som följer resan utifrån kommer även kunna skicka in våra egna recept och utmana Jonas tolkning av respektive landskaps perfekta burgare.

Mer läsning!

Intervju: Så blev slackern Jonas Cramby Sveriges hetaste matprofil

Recept: Jonas Crambys perfekta pizza – så gör du den hemma

Jonas Cramby: 30 saker du absolut inte får göra efter 30

Gilla gärna Café för mer sånt här!

 

Jonas Cramby är författare och skribent i Café. Han har gett ut kokböckerna Texmex från grunden, Texas BBQ, Mackor, !Taco loco!, Japansk grillning och Korean BBQ samt guideboken Tokyo för foodisar. Böckerna har getts ut i flera länder över hela världen.

Email: crambyjonas@gmail.com

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.