Hoppa till innehåll

Så gör du Jimmy Guos magiska Red chicken curry

En kryddstark introduktion till det lankesiska köket.

Curry är så mycket mer än den gula kryddbland­ningen de flesta svenskar vuxit upp med. I nya kokboken Guide till världens godaste curry utforskar kocken och matkreatören Jimmy Guo curryrätternas färgsprakande värld och dess kulinariska betydelse världen över. I curryrecept från främst Indien, Sri Lanka, Indonesien, Thailand och Japan följer vi mänsklighetens uråldriga fascina­tion för kryddorna och smakerna som format världen genom handelsvägar, krig och politik.


”Det här är rätten som fick upp mina ögon för de magiska smaker som lankesisk curry besitter. Allting händer dessutom i en och samma gryta och rätten funkar utmärkt att laga i förväg. Pol sambol och kokt basmatiris är ett absolut måste till, men ska du göra dig till (och det borde du) serverar du även pol roti och mallung till för en riktig pangmiddag.”

/Jimmy Guo

Foto: Lennart Weibull.

Recept: Red chicken curry

Du behöver (6 pers):

1 kg kycklingklubbor, delade i lår och drumsticks

3 msk kallpressad kokosolja

2 rödlökar, finhackade

1 kanelstång

5 gröna kardemummakapslar

1 nypa + 1 tsk salt

1 msk finriven vitlök

1 msk finriven ingefära

2 stjälkar citrongräs, lätt krossade

1 tsk gurkmeja

1 msk kashmirichilipulver alt gochugaru (koreanskt chilipulver)

2 msk rostat lankesiskt currypulver

ev 10 curryblad + 10–15 friterade curryblad

1 burk à 400 g hela skalade tomater

1 burk à 400 ml kokosmjölk

1 lime, pressad saft

Foto: Lennart Weibull.

Gör så här:

Hetta upp kokosoljan i tjockbottnad gryta på medelvärme. Tillsätt lök, kanelstång, kardemummakapslar och 1 nypa salt och stek tills löken är helt mjuk och gyllenbrun i kanterna.

Sänk värmen till medelhög, tillsätt vitlök, ingefära, citrongräs, gurkmeja, chilipulver, lankesiskt currypulver och eventuellt curryblad och fräs någon minut till. Tillsätt kyckling och 1 tsk salt och vänd runt så de täcks av kryddpastan. Tillsätt tomaterna och mosa dem i grytan. Låt koka upp och sänk värmen så det precis puttrar, låt sjuda under lock 30 minuter.

Tillsätt kokosmjölken och koka 30 minuter till. Smaka av med eventuellt mer salt och limesaft. Toppa eventuellt med friterade curryblad.

Servera gärna med kokt basmatiris och pol sambol.

Foto: Lennart Weibull.

Receptet är hämtat ur kokboken Guide till världens godaste curry, som bland annat finnas att köpa här.

Läs även:

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.