Stefan Löfvens omtalade klocka ”värd 275 000 kronor” säljs på auktion

Klockan som ryktades vara värd 275 000 kronor säljs på auktion för att samla in pengar till barns rätt till utbildning.

Olle Arnell  |  Publicerad 2016-12-12 15:08  |  Lästid: 2 minuter
lofven-klocka-auktion

Tidigare i höstas spred ett antal sajter och Facebooksidor en nyhet om att klockan Stefan Löfven bar var värd 275 000 kronor. Andemeningen var i de flesta av fallen att det inte var lämpligt av Löfven att bära en så dyr klocka som statsminister och representant för folket. Problemet? Uppgifterna var falska.

Klockan är i själva verket värd mellan 700 och 1 000 kronor och Löfvén hade fått den som gåva i början av 90-talet.

lofven-klocka

Stefan Löfvéns omtalade klocka.

Nu väljer Stefan Löfven att auktionera ut klockan för att samla in pengar till Musikhjälpen som börjar idag, måndag. Och med matematiken från de falska inläggen kan man alltså göra ett riktigt fynd!

– Det finns fortfarande de som låter bilderna och påståendet ligga kvar på sociala medier. Bland några av kommentarerna finns en och annan som försöker hålla fast vid att klockan är värd sina 275 000 kronor. Så nu har de chansen! Har de tur kan de ju kanske få den för 200 000 kronor eller mindre, skriver Stefan Löfven på Facebook och på auktionen.

Oavsett vad auktionen stannar på verkar det vara en riktig kvalitetsklocka som statsministern nu auktionerar ut.

– Oavsett vem som köper den, så får man en fin och gedigen klocka som varit med mig i över 20 år, och som förhoppningsvis kommer hålla i minst 20 år till. Den har varit med på ett oräkneligt antal arbetsplatsbesök, möten, förhandlingar och resor i Sveriges tjänst, skriver Stefan Löfven.

Kul av Löfven och ett bra sätt att stödja Musikhjälpen som i år samlar in pengar för barns rätt till utbildning. Kanske får barnen som för ta del av utbildningen rent av lära sig källkritik?

Här kan du buda på klockan.

[socializer-facebookembed href=”https://www.facebook.com/stefanlofven/posts/1465657853475104″]

Dela på Facebook
Tweeta

Redaktionen tipsar

Uppdaterad 2018-03-14 16:14