Ända sedan det avslöjades att den nya Switch 2-versionen av The Legend of Zelda: Ocarina of Time skulle släppas sent under 2026 har man ju hoppats på att det skulle lanseras samma dag som GTA 6. En rolig fight som under konsolkrigens era. Riktigt sån tur hade vi inte, men nu vet vi att de båda spelen landar i november.
När Nintendo nu släppte sin första trailer tillsammans med en presentation av det nya Zelda-äventyret, bara någon vecka efter att Rockstar gjort något liknande med sitt GTA 6, slog det mig. Att GTA 6 är de dumma människornas Ocarina of Time.
LÄS ÄVEN: Därför borde Nintendo släppa nya Zelda samma dag som GTA 6
Därför är GTA 6 de dumma människornas Ocarina of Time
GTA-spelen har historiskt inte varit utan förtjänster, utan kan stundtals vara riktigt underhållande. Problemet är att de i alldeles för hög utsträckning spelas av aggresiva män som ger intrycket av att vara lite ”bakom flötet” om ni ursäktar ett kraftuttryck. Män som enbart spelar GTA, Call of Duty och något enstaka racingspel. Samma män som bara läst Jag är Zlatan och Snabba Cash. Kanske Ondskan.
De blir dessutom helt till sig om man är det minsta kritisk mot deras älskade GTA-franchise. Så rasande att de känner behov av att dra ut till försvar för det dyraste tv-spelet i världshistorien. Aldrig har jag känt att det varit så enkelt att kontrollera mäns känslor som när jag skrev en krönika om hur GTA 6 på förhand känns som en stor kreativ besvikelse. Med fradga drypande i mungiporna fräser de att GTA 6 omöjligen kan bli en besvikelse eftersom det förbokats i så och så många exemplar.
GTA-fansen är alltså i så akut avsaknad av verktyg för att diskutera kultur, att det bästa de kan komma med är antal sålda exemplar. Det är så bedrövligt sorgligt.

Zeldafansen känns inte alls sådär sköra. De har sedan länge accepterat att tv-spel inte behöver anstränga sig så vansinnigt hårt för att se coola ut. Nintendofans i allmänhet kommer från ett sorts outsiderskap, på det sättet att vi gillar spel som är roliga och är mer än okej med om de ser lite goofy ut. GTA-fansen är inte samma sorts människor. De har aldrig förstått att tv-spel aldrig har varit coolt och aldrig kommer vara coolt, men att de kan vara fantastiskt roliga ändå.
För GTA-gänget är det väldigt viktigt att det ser realistiskt ut när de tömmer ett magasin i en spelkaraktär. Det är överlag viktigt för dem att de spel de gillar ska ligga så nära verkligheten som möjligt. Inte nödvändigtvis för att de är obehagliga individer, utan också för att de är lite, lite dummare än resten av oss. De saknar en normal nivå av föreställningsförmåga. För att de ska kunna ta till sig kultur behöver de tydliga narrativ som ligger nära en verklighet de känner igen.
LÄS ÄVEN: De fem mest minnesvärda ögonblicken från Ocarina of Time
Därför kommer Ocarina of Time förnedra GTA 6

The Legend of Zelda: Ocarina of Time är en remake av ett åtta år gammalt tv-spel, men till skillnad från GTA-utvecklaren Rockstar hymlar inte Nintendo med det. De som skriker om att det är trist att Nintendo bara släpper en nyversion av en klassiker har redan stängt sina hjärtan för denna nytolkning av ett magiskt äventyr i Hyrule.
Och till skillnad från de lika sköra som slötänkta och ilskna GTA-fansen bryr sig Zeldaälskare inte ett dyft om någon kritiserar deras favoritspel. Och varför skulle de bry sig? De är ju upptagna med att förboka en nytolkning av sitt absoluta favoritspel genom tiderna. När GTA-releasen är kantad av defensiv ilska mot oliktänkande – är Zelda-releasen istället präglad av barnslig entusiasm. Man måste inte välja lag, men om man var tvungen skulle valet inte var det knivigaste av dilemman.