Alla vinnare på Oscarsgalan 2018

Det blev inget pris för Ruben Östlund och hans The Square på Oscarsgalan 2018. Priset för bästa utländska film hamnade i stället i Chile.

Joel Linde | Foto IBL  |  Publicerad 2018-03-05 07:48  |  Lästid: 2 minuter

Oscarsgalan 2018 gick av stapel under natten till måndagen, och många svenska ögon var så klart riktade mot Ruben Östlund och hans redan prisbelönta film The Square. Men tyvärr blev det inte någon Oscar att fylla ut prisskåpet med denna gång. I stället var det en chilensk film som drog det längsta strået i Östlunds kategori.

Netflix hyllade dopningsdokumentär, Icarusfick pris för bästa dokumentär och Dunkirk prisades för sin omtalade och otroligt obehagliga ljudbild.

Men det var så klart väldigt många fler priser som delades ut under natten.

Här är alla vinnare på Oscarsgalan 2018:

Bästa manliga huvudroll

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Bästa manliga biroll

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Bästa kvinnliga huvudroll

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

Bästa kvinnliga biroll

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Bästa animerade film

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Bästa foto

Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

Bästa kostym

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape of Water
Victoria & Abdul

Bästa regi

Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Shape of Water – Guillermo del Toro

Bästa dokumentär (långfilm)

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus – Bryan Fogel och Dan Cogan
Last Men in Aleppo
Strong Island

Bästa dokumentär (kortfilm)

Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Bästa klippning

Baby Driver
Dunkirk – Lee Smith
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Bästa utländska film

A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Libanon)
Loveless (Ryssland)
On Body and Soul (Ungern)
The Square (Sverige)

Vi träffade Ruben Östlund under slutförandet av The Square – läs intervjun här >

Bästa smink

Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski och Lucy Sibbick
Victoria & Abdul
Wonder

Bästa originalmusik

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water – Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Bästa originalsång

“Mighty River,” Mudbound
“Mystery Of Love,” Call Me by Your Name
“Remember Me,” Coco
“Stand Up For Something,” Marshall
“This Is Me,” The Greatest Showman

Bästa film

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Bästa produktionsdesign

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau och Jeff Melvin

Bästa animerade kortfilm

Dear Basketball – Glen Keane och Kobe Bryant
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

Bästa live action/kortfilm

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child – Chris Overton och Rachel Shenton
Watu Wote/All of Us

Bästa ljudredigering

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk – Richard King och Alex Gibson
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Bästa ljudmix

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk – Mark Weingarten, Gregg Landaker och Gary A. Rizzo
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Bästa visuella effekter

Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert och Richard R. Hoover
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

Bästa manus efter förlaga

Call Me by Your Name – James Ivory
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

Bästa originalmanus

The Big Sick
Get Out – Jordan Peele
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Du gillar nog även:

Så skaffar du Timothée Chalamet-skjortan alla snackar om

Här är de bäst klädda männen på Oscarsgalan 2018

Dela på Facebook
Tweeta
Uppdaterad 2018-03-05 15:59