Sedan ett par år tillbaka släpper Blossa traditionsenligt en årgångsglögg som tar inspiration från en geografisk plats. Förra året kikade man åt Skottland och resultatet blev en rökig whiskey-influerad glögg. Samtliga tidigare utgåvor har baserats på vitt vin, men i år bryter man den trenden och släpper en rödvinsglögg.

– Glögg och glühwein är nära besläktade. Den mindre söta glühwein har för oss svenskar en stark koppling till tysktalande länder – inte minst Alperna, säger Åsa Orsvärn, Chief Blender på Blossa. Alperna känns som en perfekt destination för Blossa, både på grund av släktskapet och för att den majestätiska, snöbeklädda bergskedjan verkligen väcker nyfikenhet och vintrig äventyrslust.

Blossa 25 kommer som en starkvinsglögg (15%) i Systembolagets beställningssortiment från den 10 september för 149 kr. Den alkoholfria glöggen släpps den 1 november på Systembolaget för 95 kr.