Hoppa till innehåll

Killinggänget återförenas för tre shower på Avicii Arena 2027

Foto: Press

Humorgruppen gör stor comeback på livescenen – första gemensamma projektet på 17 år.

Killinggänget kan vara det mest sporadiska kollektiv vi har i den svenska offentligheten, men så här lång tid har aldrig tidigare passerat utan ett gemensamt projekt från humorgruppen. Hela 17 år har de varit vilande som kollektiv. Nu återvänder de med sitt hyllande genombrottskoncept I manegen med Glenn Killing – tre datum på Avicii Arena 2027.

Det hela föregicks av en mystisk nedräkning som drog igång på domänen killingganget.se – och nu avslöjar man att en comeback stundar. För övrigt, knappast en slump att medlemmen Andres Lokko i en krönika i SvD i somras benämnde svårigheten med just nedräkningar: (”Det eskalerande problemet med dessa så dramatiska nedräkningar är att de, oftare än inte, ropar varg.”).

LÄS ÄVEN: 10 roligaste stunderna med Killinggänget enligt Killinggänget-experten

En bild av Percy Nilegårds ansikte beskuren precis under näsan. Bilden ligger på ett brev från Percy Nilegård daterat Stockholm, 18 augusti 2026.
Foto: Jonas Strandberg

Därefter började en rad korta klipp med klassiska Killinggängetkaraktärer publiceras på medlemmarnas Instagramkonton, följt av ett mystiskt brev från Percy Nilegård som skickades hem till undertecknad.

Linus Kuhlin är författare till boken Vuxna män gör saker tillsammans, som skildrar Killinggängets historia.

Vad betyder Killinggänget som grupp för dig?

– Förra året var jag på Oasis. Det var en jättebra spelning utan krusiduller, men det bästa med konserten var att få se hur mycket Oasis betydde för en hel generation engelsmän. Hela Wembley darrade av kärlek för de där galna bröderna. För att Oasis, bokstavligt talat, har varit soundtracket till deras liv, låtar som följt dem i vår och torrt. Lite så är väl Killinggänget för mig. Jag har sett mitt liv genom deras humor, på något sätt. De finns liksom med i allt jag gör.

Hur väntat/oväntat skulle du säga att detta var?

– Både väntat och oväntat. Det har gått varvet runt. Att göra ett slags best of-föreställning som I manegen med Glenn Killing 2 är det väntade för ett humorgäng av Killinggängets ålder och kaliber, så som Monty Python eller Galenskaparna och After Shave har gjort på senare år. Men eftersom Killinggänget aldrig har gjort det förväntade så kändes det inte särskilt troligt. Och just därför blir det väntat, fast det egentligen är så väntat att det blir oväntat.

Oddsen för att Jonas Inde medverkar?

– Som en kompis sa när vi satt och konspirerade om vad det här kunde tänkas handla om, när hemsidan och nedräkningen dök upp: det enda vi kan veta med säkerhet är att Inde inte kommer vara med.

Du har ju skrivit en bok om dem, kommer den nu ges ut i en expanderad version?

– Det är ingenting som är planerat, vad jag vet. Men jag försöker vara en ja-sägare så om förlaget vill det tänker jag inte vara den som är den.

LÄS ÄVEN: Henrik Schyffert: ”Jag orkar inte peta runt i såren längre”

Det senaste stora kreativa projekt som Killinggänget gjorde tillsammans var den mycket speciella Dramaatenuppsättningen Drömmen om Herrön – vars fantastiskt roliga manus gavs ut i bokform häromåret. Humorkollektivet möttes även 2024 i SVT-dokumentären Berättelsen om Killinggänget för ett längre runt bordet-samtal.

Då spelas I manegen med Glenn Killing 2027

Lördag 3 juli – Globen (Avicii Arena), Stockholm
Lördag 10 juli – Globen (Avicii Arena), Stockholm
Lördag 17 juli – Globen (Avicii Arena), Stockholm

Biljetter släpps lördag den 29 augusti kl. 12:00 via Killingganget.se / LiveNation.se

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.