Hoppa till innehåll

Note to self

Bilden är borttagen

Om du hamnar i en diskussion med andra småbarnsföräldrar om barnuppfostran. Och någon av dem frågar dig vad du tycker är viktigast att tänka på som förälder i den ålder din son är i nu. Och du, rent instinktivt för att du inte riktigt vet vad du ska säga, jävligt tvärsäkert svarar: ”Det viktigaste är … Continued

Om du hamnar i en diskussion med andra småbarnsföräldrar om barnuppfostran. Och någon av dem frågar dig vad du tycker är viktigast att tänka på som förälder i den ålder din son är i nu.

Och du, rent instinktivt för att du inte riktigt vet vad du ska säga, jävligt tvärsäkert svarar: ”Det viktigaste är att man är konsekvent!”.

Då är det ett bra läge att inte inleda nästa mening med orden: ”Eller…alltså…du vet…”.

Bilden är borttagen

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.