Hoppa till innehåll

Svensk mobiloperatör öppnar miniatyrbutiker byggda av pärlor

Halebops minitbutik byggda av pärlor.

Coronasäker shopping i Nils Karlsson Pyssling-format när Halebop öppnar butiker byggda av pärlor.

PR-trick som metod för att få ”förtjänad media” som det heter i reklambyråvärlden är vanligt förekommande och svenska mobiloperatören Halebops senaste påhitt sållar sig definitivt till ett PR-trick av den udda sorten.

På bästa Anonymouse-vis slår de den 3 mars upp miniatyrportarna till fyra minibutiker – byggda av mestadels pärlor. Minibutikerna är ungefär lika stora som en skokartong och öppnar på än så länge hemliga platser utomhus i Stockholm, Malmö, Sundsvall och Göteborg.

Även om det är oklart exakt HUR och VAD man ska kunna shoppa i pärlbutikerna skriver Halebop i ett pressmeddelande att ”kunder som hittar minibutikerna kan ta del av exklusiva deals som bara finns i butikerna”.

Stora delar av butikerna är gjorde utav vanliga pärlor och är skapade av konstnären Johan Karlgren, mer känd som @pappasparlor på Instagram, som blivit känd för sina street art-installationer gjorda av just pärlor.

Det återstår att se om de ”exklusiva dealsen” är något att ha, eller om de Nils Karlsson Pyssling-inspirerade pärlbutikerna enbart är ett udda PR-trick.

Halebops miniatyrbutiker öppnar hur som helst den 3 mars på än så länge hemliga platser i Stockholm, Malmö, Sundsvall och Göteborg.

Joakim Almén var digital redaktör för Café under många år. Han gjorde många intervjuer och personporträtt och skrev bland annat om sport, popkultur, mode och mat och dryck.

Credits
Foto: Halebop:

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.