Hoppa till innehåll

Kvällens gameplan

Bilden är borttagen

NU: Damcurling, Sverige-Japan. Borde inte bli några större problem. Bortsett från det monumentala magplasket mot Ryssland har lag Norberg sett närmast oroväckande stabilt ut. (Stabila grejer är oroväckande. Ifrågasätt inte. Det är så.) 19.30 Skicross, damer, kval. Anna Holmlund och Magdalena Iljans är med, men vi kommer förmodligen ta medalj i damernas skidskytte innan vi … Continued

NU: Damcurling, Sverige-Japan. Borde inte bli några större problem. Bortsett från det monumentala magplasket mot Ryssland har lag Norberg sett närmast oroväckande stabilt ut. (Stabila grejer är oroväckande. Ifrågasätt inte. Det är så.)

19.30 Skicross, damer, kval. Anna Holmlund och Magdalena Iljans är med, men vi kommer förmodligen ta medalj i damernas skidskytte innan vi tar medalj här. (Det betyder ”aldrig”.)

20.00 Skridsko, 10 000 meter. Ska vi gissa att det är en holländare som vinner? Vi chansar på det va? (Svenskarna lär inte ha medaljchans. Men det är ju roligt att vara här och träffa andra idrottsmän och så också. En upplevelse för livet faktiskt…)

20.30 Skidskytte, damernas stafett 4×6 kilometer. Okej: Om det inte snöar, regnar eller blåser, inte är några östeuropéer med, inte är några dåliga vallare i depån, inte är för varmt, inte är för kallt och inte är något himla bra program om mental träning på kanadensisk tv just då, då KANSKE vi har medaljchans här. Eventuellt. Möjligen. Potentiellt. Eller så.

21.00 Hockey, herrar, Schweiz-Vitryssland. Vinnaren får USA i kvarten. Mina pengar ligger stenhårt på Schweiz.

22.00 Nordisk kombination
. Lagtävlingen. Jag ska inte ljuga för er, jag har verkligen ingen som helst aning om hur det här går till rent praktiskt. Jag hade svårt nog att fatta upplägget när de tävlade en och en. Men det blir säkert spännande.

23.00 Curling, herrar, Sverige-Danmark. Premisserna är försvinnande enkla: Win or die.

01.30 Hockey, herrar, Kanada-Tyskland. NU börjar det likna något. Det här blir kul på riktigt. (Även om kanadensarna förmodligen kommer köra över tyskarna som de inte blivit överkörda sen den där franska stranden.) Vinnaren möter Ryssland i kvarten.

04.00 Curling, damer, Sverige-Tyskland. Om Norberg och tjejerna gör vad de ska mot Japan behöver jag inte hålla mig vaken till det här. Då blir det sammandraget imorgon.

04.00 Hockey, herrar, Tjeckien-Lettland. Vinnaren möter Finland i kvarten. Lettland är hela turneringens sämsta lag (4-19 i målskillnad på tre matcher i gruppspelet…) så det lär mest bli ett bra träningspass där tjeckerna spelar ihop sina formationer inför matchen med finnarna. (Vilket förmodligen inte alls är bra för Finland, även om de fick en extra vilodag.) Jaromir Jagr, vars första hockeyklubba var gjord av beten från en mammut, är förresten på isen.

06.00 Hockey, herrar, Slovakien-Norge. Vinnaren möte Sverige i kvarten. Det är med andra ord intressant. Norge lär inte kunna skaka slovakerna ens så att de spiller ut drinken, men man ska aldrig säga aldrig.

Läs Fredrik Backmans roligaste och allra bästa bloggposter. Här skrev Fredrik Backman sina roligaste texter under tiden han bloggade för Café.se.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.