Hoppa till innehåll

Min vän N kommenterar filosofi

Bilden är borttagen

Jag åt lunch med min vän N och vår gemensamma vän E igår. Eller, klockan var kvart i två på eftermiddagen, så för min vän N var det lunch. För min vän E var det frukost. För mig var det mellanmål. Vi insåg dock efter en stund att vi, trots våra ganska distinkta skillnader i … Continued

Jag åt lunch med min vän N och vår gemensamma vän E igår. Eller, klockan var kvart i två på eftermiddagen, så för min vän N var det lunch. För min vän E var det frukost. För mig var det mellanmål.

Vi insåg dock efter en stund att vi, trots våra ganska distinkta skillnader i livsstil, alla hade varit vakna 05.30 igår morse. Min vän N eftersom han stängde av sitt Playstation då och gick la sig. Min vän E eftersom han kom hem från krogen då och gick och la sig. Och jag eftersom min son vaknade då så att jag fick gå upp.

Min vän E konstaterade på detta en smula filosofiskt att om några år kommer jag ju förmodligen också vara vaken vid 05.30, för att jag sitter uppe och spelar Playstation med min son då. Och jag konstaterade att om ytterligare några år är jag säkert också vaken vid den tiden, eftersom min son kommer hem från krogen då och väcker mig.

Min vän N konstaterade då att om han ”hade vetat att det här inte skulle bli en lunch utan en jävla Elton John-sång” så hade han ”tagit med sig något att läsa”.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.