Netflix nya serie Black Doves blandar brittisk humor, blodig intrig och en stark längtan efter att fira jul i London med shopping på Harrods och Guinness på den lokala puben. Redan de första sekunderna med Fairytale of New York sätter tonen för ett trivsamt spiondrama – perfekt att plöja i mellandagarna för den som orkar vänta.
Den sex avsnitt långa serien är ohotad etta på Netflix topplista och har hela 98 procent på tv- och filmsajten Rotten Tomatoes kritikermätare. Redan före premiären den 5 december stod det klart att serien får en andra säsong.

Efter att ha hållit låg profil i några år gör Keira Knightley, känd från blockbusters som Pirates of the Caribbean och The Imitation Game, comeback i rutan med sitt bästa julmys sedan Love Actually. Knightley (som efter alla dessa år inte ens fyllt 40) spelar Helen som försöker jonglera livet som kallhamrad spion och fru till Storbritanniens försvarsminister. Hennes hemliga dubbelliv håller på att röjas när hennes älskare plötsligt mördas. Tillsammans med den karismatiske torpeden Sam, utmärkt spelad av Ben Whishaw, som båda ingår i nätverket Black Doves under ledning av Reed, gestaltad av den prisbelönta brittiska skådisen Sarah Lancashire, försöker hon reda ut situationen och hämnas sin älskare.
Brittiska The Guardian kallar Black Doves för ”årets mest stjärnspäckade spionserie” som är ”fylld som en kalkon av action, vändningar och en god dos humor” och ger den fyra av fem stjärnor, medan amerikanska Vanity Fair beskriver den som ”charmig” och ”uppfriskande” i sin genre.
Black Doves finns på Netflix nu.