Hoppa till innehåll

Europas Coachella släpper en väldigt, väldigt maffig lineup

Bilden är borttagen

Primavera Sound Festival i Barcelona fortsätter att boka störst, bäst och vackrast i festivaleuropa.

2018 är snart över och det är den tiden på året då årssammanställningar likt de mest streamade låtarna på Spotify 2018 skickas ut. Men bokslut av ett år betyder i regel också att det börjas blicka framåt mot festivalsommaren kommande år. I veckan släppte den ambulerande jättefestivalen Lollapalooza, som kommer till Stockholm i slutet av juni 2019, sina första artister.
Och i väntan på att Way Out West släpper sin lineup får vi kasta suktande blickar söderut, närmre bestämt till Barcelona och festivalen Primavera Sound. För de som inte är bekant med Primavera-festivalen kan den bäst beskrivas som Europas Coachella. Grymma bokningar, solgaranti, välarrangerat och människor som, så att säga, går in för att klä sig som sitt bästa jag.
Nu har Primavera avslöjat sin lineup för 2019 och den är minst sagt imponerande. Eller vad sägs om artister som Solange, Tame Impala, Cardi B, Nas, Future, Robyn, Future, Big Red Machine, Mac DeMarco, Suede, Primal Scream och Interpol?
Bilden är borttagen
Primavera Sound går av stapeln i Parc del Fòrum i Barcelona 30 maj till 1 juni 2019.

Joakim Almén var digital redaktör för Café under många år. Han gjorde många intervjuer och personporträtt och skrev bland annat om sport, popkultur, mode och mat och dryck.

Credits
Foto: Getty Images:

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.