Hoppa till innehåll

Santa Maria lanserar enormt stora nachos

Tacokvällarna fick just ännu flera valmöjligheter – nu presenterar Santa Maria årets första nyheter.

Santa Maria ligger inte på latsidan när det gäller nya tacotillbehör. Nu lanserar man två nya sorters nachos – med den gemensamma nämnaren att de är betydligt större än de klassiska varianterna.

Om man undrar hur stora kan man tänka sig helt vanliga nachochips – fast gigantiska.

Smakerna är Nacho Cheese och Salsa och släpps i limiterad utgåva tillsammans med ett nytt extra tunt tortiallabröd, lite skämtsamt döpt till Extra Thin Tortilla.

Alla tre produkter dyker upp i butik från och med slutet av januari.

I samband med det bjuder Santa Maria på ett recept till en lunchwrap, vilket såklart är ett trevligt initiativ. Även om man kanske inte direkt känt att man behövt luta sig mot någon form av recept när man gör tacos. Lika lite som att man behövt instruktioner för hur man andas.

LÄS ÄVEN: Så enkelt gör du egna tacos där hemma

Santa Maria kyckling & avo lunchwrap

4 portioner

Ingredienser:

1 paket Santa Maria Extra Thin Tortilla

1 påse Santa Maria Spice Mix Chicken Taco

400g kycklingfilé, strimlad

2 avokado

1 röd paprika

65g babyspenat

Santa Maria Pineapple Salsa

Olja att steka i

Garnering:

Färsk koriander

Santa Maria Lime & Jalapeño Mayo

Gör så här:

1. Skiva avokado och paprika. Hacka koriandern grovt.

2. Stek kycklingen i varm panna i olja tillsammans med kryddmixen tills den är genomstekt.

3. Fyll Santa Maria Extra Thin Tortilla med babyspenat, kyckling, avokado, paprika och salsa. Toppa med koriander och Lime & Jalapeño Mayo.

4. Redo att serveras!

Tips! Addera riven ost, picklad rödlök och färsk lime att pressa över fyllningen om du vill ha en ännu matigare wrap.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.