Hoppa till innehåll

Efter fängelsevistelsen är festivalen från helvetet tillbaka

Billy McFarland leaves Manhattan Federal Court on Saturday, July 1, 2017.

Andra gången gillt för världens utan tvivel sämsta festivalarrangör?

För några år sedan skrevs det mycket om Fyre Festival, en exklusiv festival på en privat ö som tyvärr inte var så lyckad. Kortfattat gick exakt allt fel. Arrangören Billy McFarland var föremål för mer än en skandalös dokumentär och blev slutligen dömd till sex års fängelse för sitt engagemang i Fyre Festival.

Nu är det äntligen dags för en ny upplaga. Den sedan 2022 frigivne dumskallen McFarland uttalade sig nyligen i Today om Fyre II.

”Fyre Festival II går av stapeln den 25 april 2025, så vi är sju och en halv månad bort. Vi har en privat ö utanför mexikanska kusten och ett fantastiskt produktionsbolag i ryggen.”

Hittills är inte en enda musikakt bokad till evenemanget och det återstår om någon är intresserad. Då är det tur att McFarland bestämt att festivalen den här gången inte bara kommer fokusera på musik, utan också på till exempel karatefighter.

Den uppenbart svagbegåvade arrangören fortsätter sitt (av någon helt outgrundlig anledning) hoppfulla resonemang:

”Om det görs bra tror jag att Fyre har en chans att bli en årlig festival som verkligen tar över festivalindustrin.”

Så ja, vi har helt klart något att se fram emot i vår. Antingen en festival eller råmaterialet till en ny Netflixdokumentär.

Nyhetsbrev

Varje vecka skickar Cafés redaktion ut de senaste, roligaste och vassaste artiklarna från sajten så du alltid håller dig uppdaterad.